Руски град нападнат со украински дрон, пет лица се повредени

Украинско беспилотно летало го нападна западниот руски град Курск, при што е погодена железничка станица и ранети се пет лица, изјави гувернерот на регионот.

„Украински дрон го нападна Курск“, објави Роман Старовоит на Телеграм.

Според првичните информации, дронот удрил во покрив на зградата на станицата, а потоа избувнал пожар.

-Пет лица се полесно повредени – додаде гувернерот.

Градот Курск се наоѓа на само околу 90 километри од границата меѓу Русија и Украина.

Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, на Телеграм објави дека беспилотно летало се обидело да лета кон Москва и дека нападот бил спречен од ПВО.

Според руското Министерство за одбрана, дронот бил пресретнат над реонот Ступински во московската област додека се движел кон главниот град.

Total
0
Shares
Поврзани објави