Светски медиуми: Падот на владата на Петков ја фрла Бугарија во политички хаос

Владата на бугарскиот премиер Кирил Петков падна со гласање за недоверба, пренесоа светските агенции. Ова ќе ја фрли земјата во политички хаос поради војната во Украина и зголемената инфлација, забележува Ројтерс.

Владата на Петков падна со 123 гласови „за“ наспроти 116-те пратеници кои беа „против“. До ваква разврска дојде откако владејачката коалиција го загуби своето мнозинство поради споровите околу  буџетските трошоци и прашањето дали Бугарија треба да ги деблокира разговорите за пристапување на северна Македонија во ЕУ.

Петков, 42-годишен студент на Харвард, кој вети дека ќе се бори против корупцијата, зазеде цврст проевропски и про-НАТО став откако Русија ја нападна Украина, што е необичен поглед на земјата традиционално пријателска кон Москва.

Агенцијата се повикува на мислењето на аналитичарите кои предвидуваат дека под новата влада, политиката на Бугарија кон Русија ќе биде понеутрална.

Ројтерс ги нагласи зборовите на Кирил Петков дека „ова гласање е мал чекор во многу долг пат“.

Земјата сега се соочува со можни четврти парламентарни избори во април 2021 година, што е закана по милионите евра од европските фондови за обнова и нејзините намери да го усвои еврото до 2024 година. Политичката блокада, исто така, може да ги попречи напорите на Бугарија да обезбеди одржливо снабдување со природен гас, откако Москва го прекина снабдувањето со природен гас за земјата која е речиси целосно зависна од рускиот гас поради одбивањето на Софија да плати во рубљи, пишува Ројтерс.

АП додава дека Бугарија ја блокирала кандидатурата за членство на Северна Македонија, а со тоа и на Албанија, и забележува дека денешното гласање може да доведе до зголемено руско влијание во регионот.

Политички немири во Бугарија, владата падна, вака дописникот на  Франс прес од Софија информираше  и додаде дека гласањето за недоверба е се случи во услови на несогласувања засилени со војната во Украина.

Агенцијата вели дека Бугарија, најсиромашната земја во ЕУ, сега се соочува со ризик од спирала на нови избори, откако Бугарите издржаа три  последователни  избори минатата година – до сензационалниот влез во политиката на проевропскиот либерал Кирил Петков, решен да расчисти
со корупцијата по еднодецениското контроверзното владеење на Бојко Борисов.

Премиерот Петков дојде на власт со надеж дека Бугарија ќе ја трансформира во нормална, успешна европска држава без мафија, но војната во Украина му ја наруши агендата. Стратегијата на Петков за приближување кон Република Северна Македонија не им се допадна на сите, пренесе АФП.

Во својата информација за гласањето недоверба, руската агенција ТАСС истакна дека во својот говор пред пратениците Петков ги обвини лидерите на опозициските партии и рускиот амбасадор за неуспехот на владата.

Агенцијата соопшти дека побарала коментар од руската амбасада во Софија. Во врска со спомнувањето на името на амбасадорката Митрофанова во изјавата на Петков, се истакнува дека дипломатската мисија не се меша во внатрешните работи на бугарската политика. „Руската амбасада не ги коментира внатрешните работи на бугарската политика и личното мислење на премиерот“, велат од таму, пренесе ТАСС.

Total
6
Shares
Поврзани објави