Сите летови откажани во Америка, Бајден нареди итна истрага

Сите летови низ САД беа откажани, откако Федералната управа за авијација соопшти дека има прекин на компјутерскиот систем.

Сите летови кон САД беа приземјени по инцидентот, изјави за NBC News извор запознаен со ситуацијата.

„Техничарите моментално работат на обновување на системот и во моментов нема проценка за обновување на услугата“, се вели во соопштението.

FAA работи на обновување на својот систем и се вршат конечни проверки за валидација.

Американскиот претседател Џозеф Бајден нареди истрага на Министерството за транспорт за исклучувањето откако беше информиран за ситуацијата, рече прес-секретарот на Белата куќа Карин Жан-Пјер.

„Во моментов нема докази за сајбер напад, но претседателот нареди да се спроведе целосна истрага за причината“, напиша тој на Твитер.

Total
28
Shares
Поврзани објави