Татко и две деца од Македонија безбедно евакуирани од Газа

epa10952621 Ambulances with wounded Palestinians arrive at the Rafah border crossing between the Gaza Strip and Egypt, in Gaza, 01 November 2023. Ambulances carrying evacuees from the Gaza Strip were driven through the border crossing at Rafah on 01 November. As per the agreement made by Egypt, Israel, and Hamas, a number of foreign nationals and individuals with critical injuries will be permitted to evacuate the besieged territory. More than 8,500 Palestinians and at least 1,400 Israelis have been killed, according to the Israel Defense Forces (IDF) and the Palestinian health authority, since Hamas militants launched an attack against Israel from the Gaza Strip on 07 October, and the Israeli operations in Gaza and the West Bank which followed it. EPA-EFE/HAITHAM IMAD

Тројца од петмината македонски државјани вчера се безбедно евакуирани од Појасот Газа. Преку граничниот премин Рафах се евакуирани татко со две деца, а заедно со нив е и мајката која е државјанка на Палестина.

Според соопштението на македонското Министерството за надворешни работи (МНР), по напуштањето на Газа, четворицата се пренесени на египетска територија, а од Каиро се очекува да допатуваат во Северна Македонија.

На официјалните листи за евакуација од Појасот Газа се уште двајца македонски државјани – брачен пар. Според МНР, нивната евакуација зависи од состојбите на теренот, односно од безбедносната проценка кој дел од Газа е најпогоден, а со тоа и потребата за итна евакуација на странските државјани. 

„Министерството за надворешни работи преку својата дипломатска мрежа во Каиро и Тел Авив останува во постојана комуникација со надлежните институции на Египет и Израел како и со нашите државјани до завршување на целосното евакуирање на нашите граѓани“,посочуваат од Министерството.

Пограничните власти на Газа вчера го објавија списокот со околу 600 странски државјани и лица со двојно државјанство од повеќе земји на кои ќе им биде дозволено да ја напуштат Газа, а меѓу нив беа и државјани на С Македонија. Преминот Рафах беше отворен завчера по повеќе од три недели целосна блокада од страна на Израел, поради што голем број странски државјани се најдоа заглавени во Појасот.

Total
0
Shares
Поврзани објави