Туристи во Црна Гора нарачале кафе со посебен вид млеко: Поради тоа што го добиле од келнерот се запалија мрежите – „Од сега ќе се вратиме на еспресо“

Видеото од туристите кои нарачале најобично кафе со млеко во Црна Гора преку ноќ стана вирално. Иако многумина ќе прашаат што може да биде интересно во такво видео за толку многу да го окупира тимот на TikTok? Па… токму она што го добија.

На профилот на TikTok на девојка која се потпишува како „Ezzmozzz“, се појави видео на кое се гледа како момче со неверување гледа во неговата нарачка и наредбата на девојката со него. Иако порачаа кафе со овесно млеко, добија – кафе и овесна каша.

„Овесното млеко се зема буквално во Црна Гора“, стои во описот на видеото.

Како што дополнително објаснила девојката, без разлика на смешната ситуација оставиле убав бакшиш, бидејќи келнерот сепак се трудел.

„Оставивме убав бакшиш затоа што нашиот келнер беше многу ентузијаст во обидот да ми го даде она што го сакам. Моја вина што бев девојката на која и недостасува овесно млеко по два месеци во странство. Отсега ќе се вратам на еспресо“, напиша таа видеото во што можете да видите како дечко си ја плаќа сметката со изненадено лице.

Слични ситуации им се случија на другите

Многумина од нив дојдоа во коментарите под видеото со желба да ја коментираат ситуацијата, но и да ги споделат своите слични искуства од други земји.

„Кога бевме во Црна Гора, слушнавме еден пар како бара еспресо мартини, а келнерот им рече дека може да им даде еспресо и мартини“, „Еднаш налутив келнер во Белгија затоа што ме слушна како кажувам „старо млеко“. „, наместо „овес““, „Еднаш нарачав капучино во Босна, добив какао, млеко и мед“, напишаа луѓето.

Црногорците сè уште се чувствуваа повикани, и одговорија и објаснија дека сите знаат што е овесно млеко, но дека келнерот е исклучок бидејќи очигледно не слушнал за тоа. Или едноставно не разбра добро.

А потоа дојде најдуховитиот коментар.

„Извинете, оваа крава не ја измолзевме од утрово“, стои во коментарот.

Total
0
Shares
Поврзани објави