Убиен претседателот на Хаити, Жовенел Моиз

Група досега непознати напаѓачи во текот на ноќта упаднале во приватната резиденција на претседателот Жовенел Моиз и го убиле, соопшто привремениот премиер Клод Жозеф. Сопругата на Моиз е повредена и пренесена е во болница. Жозеф го осуди „нехуманиот, варварски акт полн со омраза“. Тој нагласи дека полицијата и властите ја имаат под контрола состојбата во земјата.

Хаити со години е во криза. Во земјата се водат војни на банди кои се борат за контрола над делови од главниот град Порт-о-Пренс. Новинарот од Хаити, Вилдлор Меранкур за ДВ оценува дека врски со бандите наводно има и владата. Според наводи на ОН, поради овие причини од земјата веќе избегале 15.000 луѓе. Освен тоа, во Хаити владее голема сиромаштија, а економски земјата е на дното.

Total
25
Shares
Поврзани објави