Убиен руски службеник во Украина, му бил разнесен автомобилот

Во Луганск е убиен член на Народниот совет на ЛНР, полковник Михаил Филипоненко.

Тој бил убиен кога во неговиот автомобил била активирана експлозивна направа.

Јуриј Јуров, заменик на Филипоненко, изјави дека експлозијата се случила нешто пред 10 часот по локално време. Јуров рече и дека некој се обидел да го убие неговиот колега минатата година.

„Во февруари 2022 година веќе имаше обид за убиство на Филипоненко. Автомобил паркиран во близина на зградата на претставништвото на ЛНР експлодираше. Полковникот тогаш преживеа, но неговиот возач беше повреден“, рече Јуров.

Филипоненко служеше во Народната милиција на самопрогласената Луганска Народна Република од 2014 до 2022 година. Тој беше награден со државни и одделенски награди на Руската Федерација, ЛНР и ДНР.

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Експлозии во Киев

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко на Телеграм објави дека утрово во градот се случиле неколку експлозии. Имаше неколку…