Украина не го прифати ултиматумот на Москва, Мариупол не го предава

Украина го отфрли барањето на Русија да го предаде опколениот град Мариупол и да се подигнат бели знамиња на 21 март, велејќи дека „не станува збор за никакво предавање“. Смртоносните улични борби беснееја во Мариупол, стратешки јужен пристанишен град, каде што е закажана голема евакуација за 21 март, додека руските сили нападнаа трговски центар во Киев, при што загинаа неколку луѓе.

Жителите на Мариупол, кој имаше 400.000 жители пред избувнувањето на војната, во последните две недели беа заробени без основни потреби, како што се вода, храна и гориво. Русија се обидува да ја преземе контролата врз градот, што ќе ѝ овозможи да го поврзе Крим — кој го зазеде во 2014 година — со територијата контролирана од сепаратистите поддржани од Кремљ во источна Украина.

Руската војска и даде рок на Украина до 5 часот наутро по московско време (03:00 часот по Прага) на 21 март да го предаде Мариупол, ветувајќи дека за возврат ќе понуди два хуманитарни коридора — едниот ќе оди на исток кон Русија, а другиот на запад кон другите делови на Украина – за цивилите да го напуштат градот.

Руската војска не соопшти што би направила доколку понудата биде одбиена. Украинскиот вицепремиер Ирина Верешчук рано на 21 март изјави дека „не може да стане збор за какво било предавање и полагање оружје“. „За ова веќе ја информиравме руската страна“, рече Верешчук.

Total
6
Shares
Поврзани објави