Филипче: Грција има најмногу случаи на Делта сој на Балканот

Треба да заземеме поорганизиран пристап во однос на делта сојот и ќе разговарам со колегите министри од регионот за да замеме заеднички став, рече министерот за здравство Венко Филипче во одговор на новинарско прашање во врска со планот да се воведат рестриктивни мерки на границите за патниците.

-Досега се потврдени четири случаи на делат сојот во Македонија, а се чекаат резултати на уште четири граѓани за кои нема информации дали патувале надвор од земјава. Од заразените со Делат сојот тројца се полесна клиничка слика, а пациентот од Велес е болнички пациент. За четирите нови случаи се чека потврда, но еден од нив е веќе на респиратор, појасни Филипче.

Тој рече дека се планира нов состанок на Комисијата за заразни болести во однос на рестрикциите на границите иако засега само Грција бара потврди и ПЦР тестови, но таму има и најголем пораст на заразени од Делта сој од целиот Балкан.

Total
1
Shares
Поврзани објави