ЈАПОНИЈА СЕ ПРИКЛУЧИ НА ТРКАТА НА МЕСЕЧИНАТА СО УСПЕШНО ЛАНСИРАЊЕ РАКЕТА

Јапонија утринава успешно лансираше ракета со лунарен лендер на четвртиот обид оваа година, откако претходните обиди беа спречени поради лошите временски услови.

Лендерот, наречен „Месечевиот снајпер“, се очекува да направи обид за слетување на Месечината во февруари, доколку се биде во ред.

Јапонија двапати не успеа да стигне до површината на Месечината во изминатата година, поради неуспесите за нејзината вселенска програма. Таа се обидува да стане петтата земја што слета на Месечината, по САД, Русија, Кина и Индија.

Пред две недели, Индија влезе во историјата кога успешно слета вселенско летало во близина на јужниот пол на Месечината.

Јапонското вселенско летало се проектира да слета на 100 метри од локација во близина на кратерот Шиоли, на блиската страна на Месечината.

Се очекува да влезе во орбитата на Месечината во рок од четири месеци. Потоа ќе помине еден месец кружејќи околу Месечината пред да се обиде да слета во февруари.

Мисијата од 100 милиони долари треба да ја демонстрира способноста на Токио да слета лесно, евтино вселенско летало на Месечината.

Ракетата го носела и сателитот за рендгенска слика и спектроскопија мисија (XRISM), заеднички проект меѓу јапонските, американските и европските вселенски агенции.

Сателитот, кој содржи телескоп со големина на автобус, се раздели со лунарниот лендер за да орбитира околу Земјата. Сега ќе започне да ги проучува вселенските феномени како што се црните дупки.

Успешното лансирање следи по серијата неуспеси во текот на изминатата година.

Минатиот ноември JAXA изгуби контакт со своето вселенско летало ОМОТЕНАШИ и ја прекина мисијата за слетување на Месечината.

Неодамна, во април, приватна јапонска старт-ап компанија, iSpace, не успеа да го приземји својот лендер Hakuto-R откако и тој изгуби контакт со вселенското летало. Две пробни лансирања на ракети исто така не успеаја оваа година, последното во јули кога дефект на моторот предизвика експлозија.

Total
0
Shares
Поврзани објави