Џонсон им забрани на навивачите на Челзи да го скандираат името на Абрамович

Прес-службата на британскиот премиер Борис Џонсон соопшти дека навивачите на Челзи треба да престанат да го скандираат името на рускиот бизнисмен Роман Абрамович.

Во неделата (13 март), навивачите на Челзи за време на натпреварот од Премиер лигата со Њукасл му дадоа поддршка на Абрамович, кој падна под санкциите на земјата.

– Ја препознаваме силата на чувствата на луѓето околу клубовите, но во моментов тоа е сосема несоодветно. Навивачите можат да покажат страст и поддршка за својот клуб на поинаков начин, без прибегнување кон такви работи, велат од прес-службата на Џонсон.

На 2 март Абрамович објави дека ќе го продаде Челзи. Подоцна, владата на Британија воведе санкции за бизнисменот. Поради ова, целиот имот на Абрамович на територијата на државата е замрзнат, што го комплицираше процесот на продажба на Челзи.

Лондонскиот клуб доби специјална дозвола да продолжи со работа со голем број ограничувања. Тимот не може да врши акции на трансфер пазарот, да ги обновува договорите со сегашните играчи, да продава билети за натпревари на навивачите, со исклучок на сезонските билети.

Total
14
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Пандев до Бујар Османи : „Смешен си господине и жален, гледај си политика и пушти ги хероите да уживаат, за нив треба споменици а не пасоши“.

По победата на Македонија над Италија, Александар Трајковски, Енис Барди и селекторот Благоја Милевски добија дипломатски пасоши од…