30 дена притвор за Моника Конопова активистката за легализација на марихуана за лек

Моника денеска попладне беше изведена пред судија на претходна постапка во Основниот суд Скопје 1 Скопје, кој го прифати предлогот за обезбедување на присуство на осомничен за изрекување мерка протвор, поднесен од страна на ОЈО Скопје, по сите три основи од одредбите на ЗКП.

Моника ќе биде спроведена во затворот Скопје (Шутка), каде ќе ја чека жалбената постапка пред кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 Скопје.

Моника Ристеска е еден од најактивните активисти за легализација на канабисот и негова широка употреба во медицината, вчера при претрес во нејзиниот дом полицијата пронајде 30 мл. масло од канабис и 15 гр. канабис.

извор: janakiznae.mk

Total
0
Shares
Поврзани објави