Филмскиот свет се простува од големиот актер Реј Лиота

Смртта на Реј Лиота ја потресе јавноста и многу од неговите колеги и обожаватели се простуваат со него по социјалните мрежи. Во помените често се спомнува јукстапозицијата помеѓу жилавите ликови на Лиота и мекоста во реалниот живот. Тој ќе остане запаметен како еден од најдобрите актери од неговата генерација.

– Сосема сум скршена кога ја слушнав оваа страшна вест за мојот Реј.  Ми се случувало, каде било во светот луѓето да ми кажат дека нивниот омилен филм е Goodfellas. Потоа секогаш прашуваат кој бил најдобриот дел од снимањето на тој филм. Мојот одговор отсекогаш бил ист…Реј Лиота, напиша Лорејн Браско.

– Реј беше мојот партнер во криминалот на Shades of Blue… првото нешто што ми паѓа на ум е дека тој беше толку љубезен кон моите деца. Реј беше олицетворение на тврд човек кој одвнатре беше мек… Претпоставувам дека тоа е она што го прави толку привлечен актер за гледање. Оригиналниот Goodfella. Споделивме неколку интензивни моменти на снимањето тие три години! Кога првпат слушнав дека ја презема работата на Shades of Blue, бев воодушевена, а првиот пат кога отидовме на сетот за да ја снимаме нашата прва сцена, имаше електрична искра и взаемна почит и двајцата знаевме дека ќе биде добро. Уживавме додека ги снимавме нашите сцени заедно и се чувствував среќен што го имав таму за да работам и да учам. Како и сите уметници, тој беше комплициран, искрен и многу емотивен. Како суров нерв, тој беше толку достапен и толку близок во неговата глума и секогаш со задоволство ќе се сеќавам на нашето време заедно. Изгубивме голем човек денес… Почивај во мир Реј… многу е тажно да те изгубиме… Ќе те паметам секогаш. Испраќам многу љубов и сила до твојата ќерка Карсен, твоето семејство и сите најблиски, напиша Џенифер Лопез.

– Ме растажи оваа вест. Нè остави премногу млади, нека почива во мир – изјави Роберт Де Ниро за „Hollywood Reporter“.

– Беше многу талентиран, авантурист и неизмерно храбар како актер. Играњето на Хенри Хил во Goodfellas беше тешко бидејќи ликот имаше толку многу различни аспекти, толку многу комплицирани слоеви, а Реј беше во речиси секоја сцена од долгото и тешко снимање. Бев апсолутно воодушевен и секогаш ќе бидам горд на работата што ја направивме заедно на овој филм – изјави Мартин Скорсезе.

– Скршен бев кога ја слушнав веста за смртта на Реј Лиота. Иако остава неверојатно наследство, тој секогаш ќе биде „Shoeless Joe Jackson“ во моето срце. Она што се случи тој момент во филмот беше реално. Бог ни го даде тој трик. Сега Бог го има Реј, напиша Кевин Костнер.

Total
1
Shares
Поврзани објави