Американец се запиша во историјата, како прв човек со Даунов синдром кој ја заврши трката Ironman

Американецот Крис Никич е првата личност со Даунов синдром што успешно ја заврши екстремната трка во триатлон Ironman.

Тоа значи дека препливал четири километри, возел велосипед 180 километри и истрчал маратон во должина од 42 километри. Сето ова без прекини во рок од 16 часа, 46 минути и 9 секунди. Неговото достигнување, достапно за само неколкумина, ќе биде запишано во Гинисовата книга на рекорди.

Животот на Крис Никич од Флорида отсекогаш бил полн со пречки. На пет месеци, тој имаше операција на срцето. Проодел на четиригодишна возраст, започнал да јаде цврста храна на петгодишна возраст, а на 17 години морал да направи четири операции на увото. Но, Крис никогаш не се предавал, пишува Си-Ен-Ен.

„Ја постигнав својата цел. И покрај сите мои насоки, таа останува иста. Сакам да бидам еден процент подобар секој ден. Ја завршив својата работа и ангелите ми помогнаа. Бог ме опкружи со нив, со моето ново семејство и пријатели”, напиша Крис на Инстаграм.

Сега сака да им помогне на другите луѓе со Даунов синдром со собирање пари. Тој ја освои својата прва трка во Ironman во саботата, 7 ноември, во Панама Сити.

„Тоа што имам Даунов синдром значи дека треба да работам повеќе од другите. Научив да работам понапорно и ми помогна да бидам подготвен за Ironman. Јас не ја користам мојата состојба како изговор, работам понапорно. Татко ми ми рече” Никогаш не се сомневај во соништа “, изјави Крис.

Тој истрча шест триатлони и еден олимписки маратон. Започнал да се занимава со триатлон на 16-годишна возраст, но изгуби две години поради операција на увото. Кога се врати, не можеше да истрча ниту 100 метри, за да го надмине најсложениот триатлон Ironman само две години подоцна.

Тој тренира четири часа на ден од својата девет година. По секоја трка, ги гушка навивачите покрај патеката, ривалските тркачи и неговото семејство.

Total
0
Shares

USJE
Поврзани објави