Бугарскиот европратеник Џамбаски со нова провокација: „Македонската нација е создадена 1945 година во Русија“

Бугарскиот пратеник во Европскиот парламент Ангел Џамбаски вчера изрази негодување поради честитките на Руската амбасада во Скопје до македонскиот народ на 24 мај, Денот на Светите браќа Кирил и Методиј.

Вчера Бугарија за прв пат го прослави Денот на бугарското писмо, додека порано беше наречен Ден на словенската писменост, бугарското образование и култура, но минатата година официјално беше преименуван во Ден на Светите браќа Кирил и Методиј, бугарското Писмо, образование, култура и словенска литература.

Предлогот празникот да се нарече Ден на бугарската, а не на словенската писменост, дојде од ВМРО БНД.

Според партијата, „оваа иницијатива има за цел да го оддалечи празникот од обидот на Скопје да ја присвои кирилицата“.

Руската амбасада во Северна Македонија им го честиташе празникот на Македонците, повикувајќи се на зборовите на рускиот претседател Владимир Путин, кој објави дека писменоста во Русија пристигнува од Македонија, пренесува Спутник.

По тој повод, Џамбаски изјави дека „македонската нација се појавила во 1945 година“.

„Тоа е еден од вашите најсрамни фалсификати и најтажни. Писменоста и православието пристигнаа во денешна Русија од Бугарија. Тоа е факт. 

„Македонската азбука“ е создадена заедно со македонската нација во Москва во 1945 година. Таа лага е најголемиот срам. „Вие треба да се срамите“, и порача Џамбаски на  руската амбасада.

Руската амбасада во Софија се обрати со ново име за празникот во обраќањето кон Бугарите, додека амбасадорката Елена Митрофанова ја истакна важноста на работата на Светите браќа за Русија.

„Драги пријатели, без никакво сомневање, улогата на Бугарија во ширењето словенечка писменост, јазик и култура е неспорна и во Бугарија и во Русија внимателно зачувувајќи го и почитувајќи го наследството на светите браќа Кирил и Методиј, кои утврдија самосвест и развој на братски словенски народи со векови “, рече Митрофанова.

Total
0
Shares
Поврзани објави