Груевски не дојде во Апелација но побара изземање на Катица Јанева

Судиите од Апелациониот суд откако прво ги демантираа тврдењата на Никола Груевски за притисоци и политички прогон требаше да ја продолжат седницата по жалба за случајот Тенк. Груевски е осуден на две години затвор а вчера обвини дека судиите се под притисок да му пресудат една за да не може да се жали во Врховен суд и веднаш д абиде уапсен пред Референдумот. Судиите овие наводи ги офлија и требаше да ја почнат седницата по жалбите но сепак до нив од Груевски и адвокатите пристигнало барање за изземање на Катица јанева. Иако обвинителот на СЈО Гаврил Бубевски реагираше дека не постои основ за такво нешто сепак судиите треба да донесат одлука. По кратка пауза барањето е одбиено седницата продолжува. Груевски тврди дека делеото му е застарено.
За истиот предмет во Кривичниот суд продолжува судењето против екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

Total
0
Shares
Поврзани објави