Итна седница на Судски совет по оставката на Рибарев

Судскиот совет се подготвува за итна седница по оставката на вд претседателот на Кривичен суд Стојанче Рибарев. Се уште не се знае како ќе постапо советот откако Рибарев замина од функцијата и од судот со оправдание дека е на боледување. Тој не дава јавно нокакво образложение но неофицијално дознаваме дека не можел да ги оздржи притисоците во судот од така наречени заинтересирани странки.
Кривичниот суд долго време е без прв човек иако е најголем суд во државава каде се равтат најтешките предмети и предметите на СЈО.
К.Мачкиќ

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Заев: Снимките се веројатно разговори опозицијата од албанскиот блок на партии, кога се убедувавме и објаснувавме со групата од осум пратеници од ВМРО-ДПМНЕ зошто е важно да се донесе Законот за јавно обвинителство

Press24: Зошто беше толку важно носењето на овој Закон, опозицијата во него препознава обид за заштита на актуелните…