Ограда , полиција и 20тина демонстранти пред пресудата за Груевски

Пред Кривичниот суд за половина час ќе биде соопштена првата пресуда за поранешниот премиер и претседател на ВМРО ДПМНЕ Никола Гуевски, обвинет во предмет на СЈО Тенк. Се работи за обвинение за злоупотреба при купување на луксузно блиндирано возило за потребите на тогашното раководство за што СЈО поднесе обвинение поради злоупотреби околу набавката.
Пред судот се собрани засега околу 20 тина поодржувачи на Груевски и неизвесно е дали дополнително ќе се собери повеќе народ. Поради повиците на сосијаните мрежи полицијата уште од синоќа го огради судот со метална ограда и го ограничи движењето.

Total
0
Shares
Поврзани објави