Скинати хулахопки и голи колена, Иванова критикувана за тоа како го пречека Папата

Облека во црна боја, фустан или здолниште со едноставен крој, кој мора да ги покрива колената, рацете и рамениците. Препорачливо  е да се носи црн вел преку главата, доколку е жешко, тој можа да ги прекрива само рамената. Накитот, ако се носи, мора е дискретен. Ова е официјалниот дрескод за жените, кој мора да се почитува доколку остваруваат средба со Папата.

Единствените исклучоци од овие правила на облекување се неколку католички принцези во светот, седум на број, на кои им е дозволено да носат бела боја при средбата.

фото извор: republika.mk

 

Total
0
Shares
Поврзани објави