ТРАГЕДИЈА КОЈА ГО ПОТРЕСЕ СВЕТОТ: Таткото Оскар и малата Тања се удавија гушнати пред влез во САД

Денес светот е сведок на уште една трагична смрт. Мигрант од Ел Салвадор, Оскар Алберто Мартанис Рамирез, и неговата двегодишна ќерка Валерија се удавија во реката Рио Гранде во Мексико при обид да влезат во САД. Нивните тела биле пронајдени во водата, свртени кон земјата. Тие лежат еден до друг, во иста маица. Раката на девочето е преку вратот на нејзиниот татко, како да се гушнати.

Фотографијата на овие два мигранти отиде го обиколи светот и презвика шок и тага од семејната трагедија.

Оскар (25) и неговата ќерка се удавија во неделата кога се обидоа да преминат од Матаморос, северно од Мексико, до Тексас. Фотографијата беше направена од новинарот Хулија Ле Дук и објавена во мексиканскиот весник Ла Јорнада.

Неговата сопруга и мајка на детето, Тања Ванеса Авалос (21), изјави дека живеат во Мексико два месеци врз основа на хуманитарна виза. Бесни поради фактот што не можат да излезат и да бидат претставени пред американските официјални лица за миграција и да побараат азил, решија да ја преминат реката.

Таткото отпрвин успеал да ја помине реката со својата ќерка и да ја остави на брегот, пред да се врати по својата сопруга, рече таа. Но, малата Валерија паничала и скокнала во водата назад пред нејзиниот татко кој се вратила кај неа, но потоа двајцата потонале во реката.

Многу мигранти тврдат дека бегаат од сиромаштијата во Хондурас, Гватемала и Ел Салвадор и сакаат да побараат азил во САД. Најмалку 283 мигранти загинаа во границата меѓу САД и Мексико во 2018 година, податоците се контрола на границите на САД, но активистите за човекови права тврдат дека бројот сигурно е многу поголем.

Total
0
Shares
Поврзани објави