Тринаесет годишно момче починало откако се напило енергетски пијалак

Момче (13) починало во Клиничкиот болнички центар во Загреб, откако, како што пишуваат хрватските медиуми, наводно испило големо количество енергетски пијалок.

Лекарите го реанимирале долго време, но, за жал, залудно. Тинејџерот починал само неколку часа откако се забавувал со пријателите во кино. Родителите на неговите пријатели се‘ уште се во шок поради оваа трагедија што се случи пред десетина дена.

Момчињата по киното се вратиле во своето соседство, каде се тркале околу зградата во која живеат, а тинејџерот во еден момент само се срушил на земја.

Брза помош го однела во болница, каде лекарите безуспешно се обиделе да го спасат. Ултразвукот на срцето покажал миокардиопатија, оштетување на срцевиот мускул.

„Општо земено, покрај шеќерот, кој не е добар, проблематичните состојки на енергетски пијалоци за деца, што може да предизвика труење, се кофеин, таурин и Л-карнитин. Прекумерните дози на овие состојки можат да предизвикаат несакани ефекти или може да бидат токсични за младите луѓе и нивниот организам“, вели д-р Филип Рубиќ, педијатар со специјализација во интензивна медицина од Одделот за детска интензивна медицина, Универзитетски болнички центар Загреб.

Стимулирачките состојки на енергетските пијалоци доведуваат до побрзо работење на срцето, а тоа може да има последици врз целиот организам. Циркулацијата и испораката на кислород и хранливи материи до целото тело недостасува и тоа влијае на другите функции во телото, пред се‘ на мозокот, бубрезите и црниот дроб.

„Пулсот може да се зголеми од, на пример, од 90 на 120, што е нормално во спортот, но тогаш ќе застанете и со тоа ќе го смирите пулсот, телото ќе го препознае напорот и нема да го присили. Сепак, енергетскиот пијалак е надворешен стимул што доведува до зголемен број отчукувања и, кога ќе се достигне тој број на удари, телото не може да се смири. Овој зголемен број на удари во кардиопатијата може да биде фатален”, опишува д-р Рубиќ.

Реакцијата на една личност на вирус може да доведе до оштетување на срцевиот мускул, што може да нема никакви симптоми и да остане непрепознаено.

„До еден момент, нема никакви симптоми, а еден ден подоцна, едно лице може да се најде на интензивна нега на апарати кои одржуваат живот и лекови. Енергетските пијалаци можат да бидат активирач за таа ситуација”, вели лекарот.

Total
0
Shares
Поврзани објави