Вечер првиот снег на планините

Kон крајот на денот и во текот на ноќта преку Македонија ќе помине студен бран проследен со слаби врнежи од дожд, а на планините од слаб снег. Ќе дува силен северен ветер (локално со брзина и над 100 км/час), што ќе услови нагло и значително опаѓање на температурата. Во четврток се уште ќе дува засилен северен ветер и ќе биде студено, но сончево. Од петок ќе преовладува суво време со студени утра, а дневните температури значително ќе се зголемат.

извор: UHMR

Total
0
Shares
Поврзани објави