ВИДЕО: 30 Чешки специјалци со ланци врзаа црногорски бос на подземјето

Чешката полиција денеска објави снимка од апсењето на еден од лидерите на “kavačkog клан”, Слободан Кашчелан во Прага. Засега чешката полиција не го потврди името, но според возраста, националноста и место на лишување од слобода, јасно е дека ова е Котор Стариот КашчеланKascelan 55 години.

“Чешката полиција уапси еден човек еден месец од моментот кога го доби информација дека може да биде во Република Чешка. Човекот, додека тој се криел, користел лажни идентитети и постојано го менувал местото на живеење. На територијата на Република Чешка е исто така се користи фалсификувани документи”, појасни полицијата.

Апсењето е сроведено од специјалните сили на чешката полиција,а тој се обидел да бега и пружа активен отпор. Сега е во затвор и чека екстрадиција Црна Гора по меѓународна потерница од 2016 година под сомнение за создавање на криминална група, лихварство и обид за убиство за кое му се заканува 40 години затвор. Уапсениот е на листата најбарани лица во Црна Гора”, соопшти чешката полиција.

Освен во Црна Гора го бараат и Франција , Германија, Швајцарија и Шпанија.

Total
0
Shares
Поврзани објави