Запленет хашиш вреден 50 милиони евра во Италија

Италијанската полиција во близина на островот Маретимо, западно од Сицилија, заплени 5.474 килограми хашиш, чија вредност е проценета на 50 милиони евра.

Дрогата била откриена на 12-метарска едрилица, што пловела под турско знаме.

Акцијата е спроведена по дојава од француската полиција, која ги информирала италијанските колеги дека едрилицата испловила од алжирското пристаниште Оран.

Ова е шест брод кој превезува дрога, што италијанската полиција од минатото лето го запленува во Средоземното Море во реонот на Сицилија.

Total
0
Shares

USJE
Поврзани објави