Запленети 23 килограми марихуана спакувана во вреќи кај Стење

Во неделата, околу 22.00 часот на патот село Стење-Царев Двор, во близина на село Козјак, ресенско, по добиени оперативни сознанија, полициски службеници од СВР Битола ги затекнале лицата Б.Г(46) и В.А(56), двајцата од Република Албанија, со живеалиште во Охрид, со товарно возило „Мерцедес Вито” со бугарски регистарски ознаки и едно лице кое управувало патничко возило „Мерцедес“.

Лицето со патничкото возило побегнало од местото, при што во близина на село Долна Бела Црква од возилото фрлило две торби со околу 23 килограми марихуана.

Б.Г. и В.А. биле приведени и задржани во полициска станица и по целосно расчистување на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Товарното возило „Мерцедес Вито“, торбите со марихуана и други предмети биле одземени за понатамошна постапка. Се преземаат мерки за пронаоѓање на третото лице и патничкото возило и за целосно расчистување на случајот.

Total
0
Shares
Поврзани објави