Баба заборавила куфер на железничка во Скопје – се проверуваше дали е бомба

Денеска во СВР Скопје е пријавено дека во кругот на Меѓународна автобуска станица – Транспортен центар во близина на банкомат бил оставен куфер.

„Веднаш се преземени соодветни мерки и активности, направени се потребните проверки и утврдено е дека станува збор за повозрасна жена која го оставила куферот, во кој имало облека односно нема никаква опасност за граѓаните“ велат од МВР за „Слободен печат“.

Додека траеше проверката вработените на Автобуската станица, како и вработените во казината и дуќаните од страна на бројни полициски сили беа дислоцирани на безбедна оддалеченост.

Граѓаните делумно беа исплашени стравувајќи дека станува збор за подметната епслозивна направа, но откако мирно излегоа припадниците на МВР од Одделот за антитероризам и известија дека станува збор за лажна дојава, спласна напнатоста.

Извор: слободен печат

Total
1
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Катица си оди дома

Телма дознава дека Катица Јанева ќе оди во куќен притвор во станот на синот во Скопје. Апелациониот суд…