видео : Километарски колони – Русите бегаат од мобилизацијата која ја наради Путин

Русите се обидуваат да ја напуштат земјата за да избегнат воен повик за војната во Украина, пренесува Би-Би-Си.

Редиците се формираа на граничните премини откако претседателот Владимир Путин во средата најави делумна воена мобилизација.

Кремљ вели дека извештаите за бегство на мажи од борбите се „претерани“.

Но, на границата со Грузија, се формираа долги километри редици возила, вклучувајќи мажи кои се обидуваат да избегаат од војната.

Total
0
Shares
Поврзани објави