Затворен нафтоводот “Пријателство” – Орбан свика итна седница на Советот за одбрана

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан инто свикал седница на Советот за одбрана по затворањето на нафтоводот Пријателство и ракетниот удар во Полска, пренесуваат светските агенции.

Украина вечерва е погодена од јак ракетен напад од што е оштетен енергетскиот конролор на нафтоводот со што е прекинат транспорт на нафта за Унгарија.

Засега снабдувањето со нафта не е загрозено.

Total
39
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Пет години од влезот на ЦАМЛ во САСА – 52 милиони долари веќе инвестирани во
одржлив развој и дополнителни вложувања планирани за наредните години

Рудникот САСА ја одбележа 5-годишнината од приклучувањето кон Централ Азија Металс (ЦАМЛ) –специјализирана рударска компанија со седиште во…