Зеленски е поканет да присуствува на самитот на Групата 20 , можна средба со Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски е поканет да присуствува на самитот на Групата 20 во ноември од земјата домаќин Индонезија. Претседателот Џоко Видодо вчера изјави дека го поканил Зеленски да присуствува на самитот, на кој рускиот претседател Владимир Путин потврди дека ќе присуствува.

Видодо беше под притисок од западните земји да ја исклучи Русија, членка на Г20, по нејзината инвазија на Украина, но Џакарта тврди дека мора да остане „непристрасна“.

Путин во телефонскиот разговор со Видодо потврди дека ќе присуствува на самитот што ќе се одржи на Бали, изјави индонезискиот лидер.

Соединетите Држави рекоа дека одговориле на најавите и поканата на Индонезија, без да прецизираат како одговор дале ниту дали ќе присуствуваат на настанот.

„САД продолжуваат да веруваат дека не може да биде деловно како и обично во однос на учеството на Русија со меѓународната заедница или меѓународните институции“, изјави за новинарите заменик-порпаролката на Стејт департментот Џалина Портер како одговор на прашањето за поканата.

Индонезија, како и повеќето големи економии во развој, се обиде да одржи неутрална позиција за војната. Видодо рече дека Индонезија нема да испрати оружје во Украина како одговор на барањето на Зеленски, но понуди хуманитарна помош.

Total
1
Shares
Поврзани објави