Зеленски не ја прифати понудата на Путин за 36-часовен прекин на огнот

Претседателот на Украина Володимир Зеленски вели дека Русија зборува за прекин на огнот бидејќи сака да го искористи како фронт за да го запре напредувањето на Украина во источниот регион Донбас и да испорача повеќе луѓе и опрема.

„Тие сега сакаат да го искористат Божиќ како покритие, иако накратко, за да го запрат напредувањето на нашите момци во Донбас и да ја доближат опремата, муницијата и мобилизираните трупи до нашите позиции“,рече Зеленски во своето видео обраќање.

Тој додаде дека тоа ќе им донесе само уште едно зголемување на нивните вкупни загуби и додаде војната „ќе заврши или кога вашите (руски) војници ќе заминат, или ние ќе ги избркаме“.

Вчера, рускиот претседател Владимир Путин нареди 36-часовен прекин на огнот во Украина, почнувајќи од петок, за време на православниот Божиќ.

Тоа е прв ваков повик за сеопфатно примирје во речиси единаесетмесечната војна.

Total
0
Shares
Поврзани објави