Исчезна подморница која ги носи туристите до потонатиот брод Титаник

Исчезна подморницата што ги носела туристите да ги видат потонатиот брод Титаник во Атлантскиот Океан. Бостонската крајбрежна стража изјави за Би-Би-Си дека е во тек операција за пребарување на океанот во потрага по подморницата.

Не е јасно дали и колку луѓе имало во подморницата во моментот кога исчезнал. Малите подморници повремено носат туристи на тури за да го посетат потонатиот брод Титаник.

Титаник некогаш беше најголемиот брод во светот, а потона по судир со санта мраз во Атлантскиот Океан во април 1912 година. Потона на своето прво патување од Саутемптон до Њујорк, а од 2.200 патници и членови на екипажот, повеќе од 1.500 загинаа.

Познатиот бродолом се наоѓа на 3.800 метри на дното на Атлантикот, на околу 600 километри од брегот на Њуфаундленд, Канада.

Total
0
Shares
Поврзани објави