Путин: Кризата со гасот може да и наштети и на Русија

Русија станува се повеќе загрижена дека зголемувањето на цените на гасот ризикува да ја уништи побарувачката за нејзиниот најголем извозен пазар.Европската гасна криза се уште може да влијае на Русија, изјави во средата претседателот Владимир Путин, ако скокот на цените доведе до инфлација, дополнително зголемување на трошоците за основни потреби како храна или намалена побарувачка за гориво, клучен извор на државните приходи.

„Ова има одредени последици и за нас“, рече Путин пред високи владини претставници.

„Ако дојде до пад на побарувачката … тоа ќе влијае на нашите производствени компании, вклучително и „Газпром“, рече Путин на владиниот состанок во средата на телевизијата „Русија 24“. „Затоа не сме заинтересирани за бескраен пораст на цените на енергијата, вклучително и гасот“.

„Газпром“, единствениот извозник на гасоводи од Русија, е камен-темелник на руската економија, заедно со производителите на нафта предводени од државниот гигант „Роснефт“.

Референтните цени на гасот во Европа, главниот руски пазар за извоз на гориво, соборија рекорд по рекорд во последниве недели, бидејќи ограничените испораки на гасоводи во регионот и силната конкуренција со Азија за течен товар предизвикаа недостиг од залихи.

Кризата ги зголеми трошоците за бизнисот, сметките за домаќинствата, па дури и цените на храната. На места во Европа, големите потрошувачи на енергија ги ограничуваат операциите кои станаа прескапи за управување, вклучувајќи го хемискиот гигант BASF SE и производителите на ѓубрива CF Industries Holdings Inc. и Yara International ASA.

Путин и други високи функционери неодамна користеа вербални интервенции како механизам за намалување на европските цени на гасот и намалување на нестабилноста на пазарот. Досега, Русија нема испратено значителни дополнителни количини на гас на пазарот во регионот за ублажување на кризата, наведувајќи ја потребата да се даде приоритет на руските капацитети за складирање пред зимата.

Полни складишта, но нема нови испораки во Европа

Русија ја завршува кампањата за пополнување на домашното снабдување со природен гас пред зимата, откако 97% од планираните количини се веќе испорачани, рече за време на состанокот министерот за енергија Николај Шулгинов.

„Испораките ќе бидат завршени на 100% до 1 ноември“, рече тој, повторувајќи ги претходните изјави на вработените во „Газпром“. Оваа година, производителот на гас има за цел да ги надополни резервите на земјата на рекордни 72,6 милијарди кубни метри, а можеби и повеќе.

„Газпром“ може да продолжи со краткорочната продажба на гас за извоз по надополнување на домашните резерви, изјави минатата недела вицепремиерот Александар Новак. Сепак, конечната одлука е на рускиот производител, која ќе ги земе предвид домашната понуда, побарувачката и барањата на клиентите, рече тој.

Во меѓувреме, Русија очекува рекордна потрошувачка на гас дома оваа година, откако нејзината потрошувачка на енергија се очекува да биде околу 3 проценти поголема оваа сезона отколку во 2020 година, бидејќи нацијата се опоравува од пандемијата.

Со оглед на зголемената домашна побарувачка, „Газпром“, кој досега пумпаше гас со околу 95% од својот врвен зимски капацитет во октомври, нема нужно да има дополнителни резерви за Европа оваа зима, според BCS Global Markets.

Total
0
Shares
Поврзани објави