Роман Абрамович отруен

Портпарол на рускиот милијардер Роман Абрамович потврди за неговата влошената здравствена состојба откако наводно бил затруен за време на мирoвни преговори со украински претставници претходно месецов. Портпаролот не одговори дали и некој друг од руската делегација бил затруен, ниту пак даде одговор кој би можел да го изврши труењето.

Претходно Волстрит Џурнал објави дека кај три лица од руската делегација се појавиле истите симптоми, зацрвенети очи, постојано солзење и лупење на кожата на рацете и лицето.

Абрамович сега се чувствувал добро и откако целосно ќе се опорави ќе продолжи да учествува во преговорите за да се стави крај на војната во Украина.

Луѓе блиски до него, за западните медиуми изјавиле дека Абрамович со недели учествувал во преговорите и тоа го правел самоиницијативно, откако претходно се појавија тврдења дека од него било побарано да помогне во преговорите.

Total
2
Shares
Поврзани објави