Синдикатите со два одделни првомајски маршеви во Скопје, полицијата најави посебен сообраќаен режим

Со два оддели маршеви, двата најголеми синдикати во земјава денеска ќе го одбележат 1 Мај – Меѓународниот ден на трудот. Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) ќе го започне маршот во 10 часот, а Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во 12 часот, и на нив ќе излезат со барања за зголемени и достоинствени плати за работниците, пристојно работно време и почитување на колективните договори.

Поддршка на двата синдикалните протести најавија и од Конфедерацијата на синдикални организации на Македонија (КСОМ) од каде порачаа дека е крајно време да се обединат сите синдикати. Оттаму порачаа дека нивните членови може да протестираат од 10 до 14 часот и да им се придружат и на ССМ и на КСС.

Додека траат протестните маршеви, од скопската полиција најавија дека во главниот град ќе има посебен сообраќаен режим на неколку сообраќајници во центарот на Скопје.

Одд 10 до 12.30 часот ќе има посебен сообраќаен режим поради маршот на КСС кој ќе биде со траса на движење од пред канцелариите на Конфедерацијата на улица „50 Дивизија“, по улица „Јордан Мијалков“, булевар „Климент Охридски“ па се до пред Владата на булевар „Илинден“.

Маршот на ССМ, пак, закажан за напладне, ќе почне од пред зградата каде се просториите на Сојузот на синдикати на Македонија на улицата „Мирче Ацев“, од каде ќе продолжи кон Собранието по улиците „Филип Втори Македонски“, „11 Октомври“ и „Димитрија Чуповски“, потоа кон седиштето на Стопанската комора на Македонија и ќе заврши на булевар „Илинден“ пред Владата.

Од МВР апелираа сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат наредбите кои ќе ги даваат полицајците.

Total
0
Shares
Поврзани објави