Холандскиот авион што се урна во Хрватска го зафатил пожар, загинаа сите патници

Во холандскиот авион што се урна вчера кај Мала Капела загинаа сите патници, најверојатно тројца, колку што имало според планот на летот, потврди денеска очевидец на местото на несреќата на авионот „Цирус 20“ што го спроведе полицијата во Карлови Вари и главниот авијациски истражител.

Како што соопшти денеска ДОРХ, „во шумскиот дел на Мала Капела во областа на градот Огулин, во тек е истрага и утврдување на сите околности за падот на авионот Cirrus 20“.

Главниот авијациски инспектор Данко Петрин од местото на несреќата изјави за Хина дека сите патници во холандскиот авион загинале, а авионот е тешко оштетен урнат, кој освен механички оштетувања бил уништен и од пожар.

Total
0
Shares
Поврзани објави