Ериксен не бил вакциниран и немал корона – еден од докторите не верува дека бил срцев удар!? – разни теории на заговор

Хронологија на настани и деманти на информации на социјалните мрежи!

Заедно со командантот на одбраната на Данска, Симон Кјаер, херој на денот е и данскиот лекарски тим, а нивната брза реакција му го спаси животот на Кристијан Ериксен. Мартин Боесен, предводникот на лекарите на данската репрезентација, го објасни целиот случај.

Кога пристигнавме на теренот, тој беше во несвест. Лежеше на страна и дишеше, го чувствував ударот. И тогаш срцето престана да чука. Потоа почнавме да го оживуваме со масажа, реагиравме брзо и успеавме да го вратете назад. Пред да пристигне во болницата, тој веќе комуницираше, најтешкиот дел беше на теренот, вели данскиот лекар.

Како што рековме, тој е добро, сега доаѓаат тестовите, ќе се открие што се случило. Босен додаде дека не верува дека станува збор за срцев удар, дека се случило нешто друго, но што се случило сепак ќе покаже истрагата!?

Тоа не е проблем што го шират теоретичарите на заговор за вакцини, ниту пост-Ковидов синдром. Имено, Интер објави дека Ериксен не бил вакциниран, ниту бил заразен со короната во изминатата година. Кога Италија беше во карантин, тој остана во клубот, спиеше во тренинг центарот и трчаше по паркингот, тој не сакаше да патува дома, за да не се зарази.

Директорот Џузепе Марота веднаш се јави од неговиот клуб Интер: Ериксен немаше коронавирус и не беше вакциниран против коронавирус, рече Италијанецот, отфрлајќи ги лудите теории.

Како што рековме, најважно е што тој преживеа, фудбалот е во втор план, повеќето лекари сметаат дека тој не треба да ризикува, а Интер го охрабри да остане нивен член.

Total
0
Shares

USJE
Поврзани објави