ФОТО : Груевски влегува како прв обвинет во новата зграда на Кривичен

Во новата зграда на Кривичниот суд денеска ќе се одржи првото рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Титаник“. Никола Груевски е првиот обвинет со кого и почнува работата на судот во новата зграда. Токму Груевски како Премиер ја фрли првата лопата бетон во темелите на зградата.

Обвинети се поранешни функционери, Мартин Протуѓер, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска, за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања во 2012 година.

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Ленче Ристоска: На претставници на државни органи да не им падне на памет да го користат СЈО како боксерска вреќа секогаш кога системот и општествените чинители ќе потфрлат во борбата за правда

Поранешната специјална обвинителка Ленче Ристоска ги поддржа колегите од поранешното обвинителство кои се навредени од Претседателот Стево Пендаровски…