Инспекција во штипската болница: Кои лекари и сестри дежурале ноќта кога никој не ѝ се јавувал на пациентка оставена без кислород која почина?!

Михаела Довичинска, ќерка на 41-годишна пациентка која починала на штипското инфективно одделение со билатерална бронхопневмонија и Ковид 19, обвинува за скандалозно игнорантски однос на медицинскиот персонал на ова одделение.

Ќерката тврди, дека од податоците на мобилниот телефон на мајка и, евидентно е дека таа со часови не успеала да добие ниту едно медицинско лице да и донесе боца кислород во собата, во последните моменти од животот, кога таа боца кислород била клучна за нејзиното преживување!

Објавата на ожалостеното семејство, всушност е индиција за можна неодговорност на медицинскиот персонал во штипската болница. Итно е неопходна промена во системот, отворање на поголем број на линии за информации на семејствата и за помош на пациентите. И семејствата и пациентите кога ѕвонат на двата телефонски броеви или да прашаат за здравствената состојба на нивниот близок, или како пациенти да побараат некој да дојде кај нив во соба, да им донесе нешто или да им помогне, со многу напор и маки успеваат да добијат некој од другата страна на линијата!

Михаило Донев, чијшто татко беше сместен на штипската инфективна клиника пред да почине, вели дека татко му му велел на телефон, дека кај него во соба лекар влегувал еднаш на три до четири часа!

– И сам си седи пациентот, па што му даде Господ. Неколку пати ми се јавуваше татко ми, сам си ја тргаше маската, да ми каже дека никој нема!, ни рече Донев.

Како што дознава„Слободен печат“, директорот на штипската болница доктор Ален Георгијев, утринава дал устен налог, да му се даде извештај за тоа што се случувало ноќта кога никој не и одговарал на пациентката.

И директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Сотирова Бухова исто така ни потврди дека во тек е вонреден инспекциски надзор за конкретниот случај.

– Им дадов насока на вработените да го испитаат случајот. Има два телефонски броја, докторски и сестрински. На докторскиот број одговара доктор, а на сестринскиот број одговара медицинска сестра. Јас ќе испитам и ќе видам што ќе ми кажат. Знаете ли колку пациенти имаме? Над 60. Персоналот најголем дел од времето е во скафандери растрчан од соба во соба, а семејствата вртат постојано. Кога на некој пациент ќе му биде потребна медицинска сестра, тој врти на телефонот и потоа сестрата се облекува во скафандер и оди во собата, за да му помогне ако има болки или некоја потреба, ни изјави доктор Георгијев.

Утринава на двата телефонски броеви во Штип, и по неколку обиди не ни се јави никој. Телефоните ѕвонат до преѕвонување, а потоа се вклучува автоматска електронска секретарка.

„Се помиривме со сето ова. Судбина. Тие направиле се што можеле, толку можеле и на телефон да ни кренат за информација Презафатени се со пациентите. Тие се грижеле за мајка ми, но не можеле ништо да направат. Сето ова беа мои зборови за утеха на моето семејство и зборови во кои што верував и бев сигурна. Но, знаете до кога? До пред половина час господине Венко Филипче. Додека не го зедов телефонот на мајка ми кој ни го вратија за да ги прочитам јас сите утешни зборови што и ги пишав нејзе, но таа не била во состојба да ги прочита и не ги видов сите нејзини неуспешни обиди да го добие дежурниот медицински персонал на истиот број на кој се јавуваат луѓе од цела држава за да добијат информација за своите најблиски“, пишува ќерката на починатата 41 годишна жена, мајка и сопруга, за која што тврди дека немала никакви претходни заболувања односно коморбидитети.

Таа ги приложува сите повици и смс пораки кои биле упатени.

текст е превземен од slobodenpecat.mk и продолжува тука

Total
0
Shares

USJE
Поврзани објави