Нов бран македонски државјани викендов на вакцина во Србија

Во организација на Српскиот културен информативен центар „Спона“, за време на викендот – во сабота и недела, нова група од околу 800 граѓани на Северна Македонија ќе биде вакцинирана против Ковид-19 во вакциналниот пункт на Здравствениот дом во Врање – во Спорската Сала на булевар АВНОЈ, информираат од центарот.

Како и за претходните групи на вакцинирани граѓани од Северна Македонија, организирани преку центарот „Спона“, имунизацијата во Врање и овој пат е координирана од Кабинетот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и Министерството за здравство на Србија.

Како што беше објавено претходно, српскиот претседател Александар Вучиќ побара од Владата на Србија да им обезбеди бесплатна вакцинација на граѓаните од Северна Македонија во Србија.

Total
0
Shares
Поврзани објави