Од утре се затвораат угостителските објекти, полициски час од 20 часот

Се очекува Владата денеска да донесе нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот откако претпладнето таква препорака произлегла од заседанието на Главниот координативен штаб, дознава „360 степени“.

Според нашите сознанија, од утре па во наредните 14 дена ќе бидат затворени угостителските објекти. Исто така, за два часа порано се поместува и почетокот на полицискиот час, така што наместо во 22 часот, тој ќе почнува од 20 часот и ќе трае до 5 часот изутрина.

Во текот на денов се очекува Владата да одржи седница и да ги формализира одлуките.

Ова, најверојатно, е причината и за одлагањето на прес-конференцијата на премиерот Зоран Заев и министерот за финансии Фатмир Бесими, која првично беше закажана за денеска во 11 часот.

Total
0
Shares

USJE
Поврзани објави
Повеќе

Антикриорупциска комисија: Министерот Филипче може да го смени од функција директорот на Центарот за јавно здравје Зибери

„Четири месеци градиме доверба и работиме транспарентно. Во ниеден момент не донесовме политички мотивирани одлуки и ова вие добро го знаете. Вашата изјава е неточна, штетна и пред сѐ неколегијална, што исклучително ме загрижува“, вели министерот Филипче во одговор на обвинувањата од директорот Зибери