Папата во Скопје ќе се вози со црното фиќо ?

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск утре во рамки на неговата прва посета на државава, ќе одржи света литургија на плоштадот „Македонија“ во Скопје.

Извори вклучени во организацијата на посетата на Папата за Македонски весник (www.vesnikmk.eu) информираат дека Папата во Скопје ќе биде возен во возило на италијанскиот автомобилски производител Фиат, поточно моделот „Фиат 500“
Возилото е веќе подготвено и е во црна боја.

Поради временските услови не е сигурно со кој автомобил ќе се вози Папата дали со белиот папамобил или добро познатиот фијат 500 нов модел на легендарното италијанско фиќо. Со тој модел беше во посета на САД но и во други држави (насловна фото од посетата на САД ).

Литургијата може да ја проследат само граѓаните кои имаат влезници, а пристапните влезови во литургискиот простор кон плоштадот ќе бидат отворени од 6 часот до 9 часот. Литургијата се очекува да заврши до 13 часот.

извор: www.vesnikmk.eu

 

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Пендаровски од Пелинце: Европските реформи ќе ни помогнат да го оствариме нашиот витален национален интерес – да ги мотивираме младите да останат во државава

– Да ги надминеме разликите, да се сплотиме околу итно започнување на преговорите, во спротивно ќе ги изгубиме…
Повеќе

Маж изгоре во викендичка

Полициски службеници виделе дека гори викенд куќата, на периферијата на Неготино. Куќата што горела се наоѓала во лозов…