Владата може да субвенционира приватни компании за етнички вработувања

Владата ќе ја разгледува можноста за субвенционирање на приватните компании кои ќе вработат Албанци или граѓани од другите помали етнички заедници, најави првиот вицепремиер Артан Груби во синоќешното гостување емисијата „Клик плус“.

Меѓудругото, Груби истакна и дека е направена грешка бидејќи ниту една жена од ДУИ не е дел од новиот владин состав, и покрај тоа што, како што кажа, континуирано се работи на родовата еднаквост.

Првиот вицепремиер нагласи и дека ќе се знае имотната состојба на сите функционери, како и приходите кои тие ги добиваат, наведувајќи го објавувањето на списокот на имотна состојба и приходи на носителите на јавни функции како еден од главните приоритети на Владата.

Груби соопшти и дека нема да се реализира изградбата на аеродром во Штип, односно оти Владата ќе ги пренасочи средствата за таа цел во проекти од областа на екологијата.

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Спасени три волкчиња

Среќата не може да се опише кога ќе се спаси живот, особено кога исходот на постапките е неизвесен…
Повеќе

Уранија Пировска: Гнасно по многу основи! Толку од прифаќањето на различностите и нивното почитување! Тешка демагогија било се што се збореше и правеше претходно! НЕ Зоран Заев, ЛГБТИ заедницата нема да ти прости!“

Само неколку минути по објавувањето на изјавата на премиерот Зоран Заев, кој коментирајќи ја аферата „Рекет“, рече дека…