Заев и Груевски се разминаа во судот, Груевски остана дава исказ во судница

По подолго натегање и барање на одбраната на Никола Груевски и останатите обвинети во предметот шамар во Центар пред малку започна првото судење против поранешниот премиер. Актуелниот пак Зоран Заев замина од судот бидејќи за неговиот предмет за обвинение за поткуп Апелациониот суд се уште нема донесено одлука дали снимка објавена во јавност ќе се користи како доказ.
На судскиот процес против Груевски еден од обвинетите беѓше донесен со полициска придружба а во судница се пожали дека е болен. За него судијата експресно донесе одлука да ја издвои постапката и го пушти да замине. Во овој судски процес обвинител е специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи. Судењето е во тек.

Total
0
Shares
Поврзани објави