Апокалиптични сцени низ Грција: Исповед на заробени туристи, се очекува евакуација – „ни снемува вода за пиење!“

epa10843814 People try to pass by the damaged road during the storm named Daniel in the area of Volos, Magnesia, Greece, 06 September 2023. A man died as unprecedented bad weather conditions have stricken the region of Magnesia and the city of Volos on 05 September. Meanwhile, the region of Magnesia was faced with heavy storm overnight which lasted for over 10 hours and the phenomena are expected to continue until 06 September. EPA-EFE/YANNIS KOLESIDIS

Поради невремето и поплавите што ја погодија Грција, туристи од Србија останаа заробени во областа на Волос и Пелион. Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека Србија ги презема сите мерки и одржува контакт со српските туристи кои се наоѓаат во областите на Грција погодени од поплавите.

„Автопатот Атина-Солун е затворен за сообраќај северно од Ламија и јужно од Катерини. Затворена е и алтернативната рута преку Трикала. Се очекува патиштата повторно да бидат отворени во текот на ноќта или утре наутро. Ве молиме следете ги инструкциите на грчките власти – најави Душан Спасојевиќ, амбасадор на Србија во Грција.

– Состојбата дополнително се влоши, на кај Волос, водата однесе уште еден мост, оштетени се и куќи. Војската е на улица и не дозволува да се напушти местото. Дождот повторно се засили и од утрово интензивно врне а на улиците има многу вода. На суво сме, храна има, но водата за пиење е при крај. Интернет-врските и мобилниот сигнал се слаби или во прекин. Според досегашните информации, се чини дека евакуација нема да биде возможна до сабота – ни изјави Доминик Рашкај од Босна и Херцеговина, кој заедно со туристи од Србија бил заробен во местото Кала Нера кај Волос.

Невремето не направи колапс само на море, туку и во континенталниот дел на Грција, ова го покажуваат страотните снимки што ги објавија членовите на грчкте групи на Фејсбук.

Во централна Грција во градот Кардица, кој е на околу 100 километри од Волос, куќите се под вода и се изгледа катаклизмично.

Total
0
Shares
Поврзани објави