Илон Маск е личност на годината според магазинот „Тајм“

Магазинот „Тајм“ го прогласи производителот на електрични автомобили „Тесла“ и извршниот директор на „Спејс Икс“, Илон Маск за „Личност на годината“ за 2021 година, јавува Anadolu Agency (AA).

„Ова е човек кој сака да ја спаси нашата планета и да создаде нова за нас да ја населиме“, напиша во понеделникот магазинот.

Тој беше опишан како „генијалец и визионер“.

„Неговата автомобилска компанија Тесла контролира две третини од пазарот на електрични возила од повеќе милијарди долари на кој беше пионер“, додаваат тие.

Компанијата, основана од Илон Маск во 2003 година, објави податоци за овогодинешниот профит на почетокот на оваа година.

Нето добивката на компанијата се зголеми за 998 отсто во вториот квартал од годината во однос на истиот период минатата година, достигнувајќи дури 1,1 милијарди долари.

Нето добивката на Tesla беше 104 милиони долари во вториот квартал од минатата година.

Оваа година компанијата постави рекорд со кој за прв пат кварталната добивка надмина милијарда долари.

Покрај тоа, приходите на компанијата во вториот квартал од оваа година се зголемени за 98 отсто во однос на истиот период минатата година, достигнувајќи 11,9 милијарди долари.

Компанијата имаше приход од 6 милијарди долари во вториот квартал од минатата година.

Заработката по акција на производителите на електрични автомобили, која во вториот квартал од минатата година изнесуваше 0,44 долари, во вториот квартал од оваа година беше 1,45 долари.

Помеѓу април и јуни, Tesla испорача повеќе од 200.000 возила ширум светот.

Total
2
Shares
Поврзани објави