Рашковски и Вељановски излегуваат до куќен притвор

Драги Рашковски и Трајко Вељановски излегуваат од ќукен притвор. Ваква одлука донел Апелациониот суд во Скопје.

Во случајот со поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски судот ја прифатил понудената гаранција од 192.980 евра во недвижен имот. На Рашковски определени му се мерки на претпазливост и тој секој понеделник ќе мора да се јавува во Основниот кривичен суд Скопје и провремено му е одземен пасошот се до правосилноста на пресудата во случајот во кој тој е обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување и перење пари.

Трајко Вељаноски, поранешниот претседател на Собранието, е во куќен притвор за случајот Организатори на 27 април за кој од првостепениот суд е осуден на шест години и шест месеци затвор.

Total
1
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Рускоска го цитираше Гоце Делчев: “Јас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови – изроди како македонскиот…”

Обвинителството ќе докаже дека обвинетите кои седат во оваа судница изготвиле план со намера за загрозување на уставниот…
Повеќе

Адвокатот Дељо Кадиев: Членовите на Судски совет да дојдат во судница да ги докажат нивните препораки за безбедност во време на пандемија

По одлуката на Судскиот Совет и препораката да се одржуваат притворски предмети реагираат адвокатите кои секојдневно се во…