Силен земјотрес во Хрватска

Хрватските медиуми пишуваат дека околу 12.30 часот бил почуствуван земјотрес од 3,8 степени според Рихтеровата скала на 16 км од Петриње, а истиот бил на длабочина од пет км.

„Потресот кај Петриње се почуствува, па моравме да излеземе од нашите домови“, напишала една корисничка на апликацијата „ЕМСЦ“.

Дел од медиумите тврдат дека земјотресот се почуствувал и во Загреб.

Total
1
Shares
Поврзани објави