Четириесетгодишна скопјанка е третиот донор на срце во земјава

Министерот за здравство Венко Филипце утрово информираше дека во тек е трансплантација на срце, трета во земјава во рок од една година.

Донорот е жена од Скопје на возраст од 40 години. Таа добила спонтано крваренје во мозок и случајот бил иноперабилен. Ќе бидат трансплантирани и нејзините бубрези.

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Почина Наќе Стојановски

Почина Наќе Стојановски, истакнат член на СДСМ, пратеник во три мандати, и вршител на други важни должности меѓу…