Петчлено семејство загина во несреќата со жичницата во Италија

Петчлено семејство загина во големата несреќа што се случи вчера во Италија кога кабина се откачи од жичница.

Брачен пар, нивното дете и родителите на сопругот се помеѓу 14-те жртви на трагедијата.

Најмладата жртва е 2-годишниот Том Бринан, а неговиот 5-годишен брат е единствениот преживеан, но се наоѓа во болница и се бори за живот со тешки повреди на главата, телото и на нозете.

Засега не е позната причината за несреќата, но се претпоставува дека откажал еден од каблите кои ја држеле кабината. Италијанскиот министер за транспорт Енрико Џованини вети дека истрагата ќе го расветли случајот.

Total
0
Shares
Поврзани објави